Скъпи родители, ето че още една наша идея е на път да бъде реализирана! Детски римски практикум в Хисаря! Очаква ни истинско приключение в света на древните римляни – императори, сенатори, занаятчии, гладиатори… За „арена“ на това необикновено преживяване избрахме необикновен град – Хисаря! Днешният град Хисаря е наследник на римския Диоклецианопол и се нарежда сред първите места в Европа по запазеност и оригиналност на укрепителната система и архитектурата. Заради своите 22 минерални извора, Хисаря често е наричан „вълшебният град с вълшебните извори“! И още – Хисаря се слави и с просторните си зелени паркове, песента на славеите, спокойната атмосфера и чистия въздух! Тук нашите ПОТОМЦИ ще научат много, при това – докато се забавляват! Практикумът е подходящ за деца между 7 и 14 години. Те ще пристигат при нас индивидуално или в малки групи. Заедно ще имаме цяла седмица на разположение, през която ще създадем нови и затвърдим стари приятелства; ще пътешестваме във времето и забавлявайки се – ще изградим творческа атмосфера и екипен дух! А безценните спомени, които ще сътворим – ще останат за цял живот!
Римската империя е една от най-развитите цивилизации в човешката история. Откритията и постиженията в различните сфери на живота будят възхищение и днес! Затова програмата на римския ни практикум ще обхване различни области от живота на римляните – градоустройство, военно дело, занаяти, облекла, изкуство, забавления. Поканихме екип от квалифицирани обучители, които ще реконструират и осигурят на децата съвсем реално преживяване в римско време. Сърдечни благодарности на Археологически музей – Хисаря, Национално дружество „Традиция“, Сдружение за исторически възстановки „Vila Aqvila“, Стъклодувно ателие – Пловдив, Ковашка работилница – Хисаря и Национален музей на текстилната индустрия – гр. Сливен. Огромни благодарности и на нашите домакини от хотел „Грийн“, които ще се грижат за нас през цялата седмица!
Всеки ден ще е различен и изпълнен с нови преживявания!
ПРЕДВИДЕНИ ДЕЙНОСТИ:
1️⃣ ПЪРВИ ДЕН – неделя
Посрещането и настанявнето на децата в хотел „Грийн“ е между 14.00 и 15.00 часа. Веднага след това е първата ни среща, на която ще ги запознаем с правилата и програмата на практикума. Следва първата ни разходка в Археологическия резерват на Хисаря, където ще видим високите крепостни стени, главната крепостна порта „Камилите” – символа на града (време за първата ни обща снимка), казармения комплекс, раннохристиянската двукорабна базилика. И още – ще научим как са изглеждали римските жилища и легендарните римски амфитеатри!
След вечеря ще играем детски опознавателни игри на близката площадка.
2️⃣ ВТОРИ ДЕН – понеделник
Понеделникът ни ще започне с разходка, която ще допълни видяното през предходния ден! Този път нашите малки ПОТОМЦИ ще могат да посетят Археологическия музей на Хисаря, Римските терми и Римската гробница. Така, ориентирани във времето и пространството, ще бъдем готови за всичко, което ще ни поднесе предстоящата приключенска седмица! И с лекота ще бъдем и занаятчии, и хора на изкуството, и легионери, и оратори, та дори и археолози…, когато в края на седмицата се завърнем от римско време в настоящето!
И така, първият занаят, който децата ще могат да видят и практикуват е ковачеството. Предвид нуждата от оръжия и сечива в Древен Рим, ковачите са били едни от най-ценените занаятчии, които често са пътували с легионите. В следобедните часове на днешния ден ще гостуваме в ковашката работилница на майстор Георги Манолов в Хисаря. Той ще разкаже любопитни факти за занаята си, ще покаже инструментите си за работа и ще демонстрира на нашите ПОТОМЦИ как се нагрява, кове и оформя желязото. С помощта на майстора всяко дете ще може да влезе в ролята на ковач и да усети тежестта на чука и „характера“ на желязото! Самият майстор споделя, че от малък е знаел какво ще работи. Решението взима, когато като дете гледа филми за императори и рицари, в които задължително са присъствали и сцени с майстори-ковачи!
3️⃣ ТРЕТИ ДЕН – вторник
След като предния ден децата видяха как се изработват оръжията в ковашката работилница, днес преди обед ще участват в легионерска школа, за да се запознаят с видовете оръжия и употребата им. Като истински римски ПОТОМЦИ, те ще преминат начално военно обучение и ще научат кои са основните строеви формации. Накрая ще положат войнишка клетва! Занятието ще премине под ръководството на нашите приятели и любимци на децата – г-н Горазд и г-жа Кашподелкина (Димитър и Анна Спасови) от Сдружение за исторически възстановки „Vila Aqvila“. Забавлението ще е истинско!
Следобед децата ще научат много за облеклото на римляните от различните социални слоеве и различните военни чинове – какви са наименованията на отделните части на дрехите и оборудването, материалите за изработка, отличителните цветове и реквизити, кои римляни са носили тога и мн. др. интересни неща. И за да е още по-интересно, децата ще имат възможност да се преобразят в истински римляни, а ние да направим хубава снимка за спомен на всяко дете!
Римските монети са сред сериозните източници на информация за античния свят. Включително за външния вид на владетелите – облекло, императорски реквизити, прически и т.н. Ето защо в рамките на следобедното ни занятие ще проведем и работилницата за монетосечене. Всяко дете ще отсече и ще получи своя римска монета!
4️⃣ ЧЕТВЪРТИ ДЕН – сряда
Задължителна част от обучението на римските младежи са били спорта, красноречието и изкуствата! Ето защо днешният ни ден ще започне с Митични делфийски игри и олимпийски игри! Децата ще трябва да преодолеят редица предизвикателства, в които да проявят ораторско майсторство и спортни умения! Играта ще включва доста компоненти и децата ще научат много, докато се забавляват!
Следобед ще посрещнем скъп гост! Ще ни гостува един от малкото в България майстори на стъклени играчки чрез издухване. Той се казва Иван Станев и е създател на Стъклодувно ателие в гр. Пловдив. Техниката, която децата ще наблюдават, а след това и практикуват, е нагряване на стъклена тръба и издухване, чрез което се оформят различни фигури от стъкло.
Производството на стъкло и обработката му датира от преди 3500 г. пр. н. е., но в Древен Рим различните технологии получават истински разцвет. Цената на стъклото била изключително висока. Само богатите римски патриции са могли да притежават стъклени прозорци, стъклена мозайка или стъклени предмети. А стъкларите били изключително ценени и се ползвали с доста привилегии. Стъклодувната техника възниква малко след Христа. С този метод стъклото става по-тънко, безцветно и прозрачно.
Днес ще ни гостуват Искра и Николай Цоневи от ТД „Традиция“ – клон Велико Търново – наши съмишленици и верни приятели! Преди обед те ще проведат Ателието по римска мозайка! Мозаечното изкуство е сред най-развитите в Древен Рим и не губи от разцвета си през различните епохи! Стенни и подови мозайки са редени в частни вили на римската аристокрация, градски паркове, обществени сгради, дори и в…някои гробници. Мозайките са изработвани от кубчета от различни видове варовик и мрамор, както и от стъклена паста. Днес нашите малки ПОТОМЦИ ще имат възможност да се докоснат и до това древно изкуство и сами да направят своя мозайка по римски образец.
Следобедните часове ще посветим на римския шах! Той е една от древните игри, които избрахме да предложим на нашите деца! Причината – развива наблюдателност, стратегическо мислене и търпение. В началото на занятието децата ще оцветят игрално табло на римски шах и пулове, които ще останат за тях. След това ще бъдат запознати с правилата на играта. Накрая ще проведем турнир по римски шах!
6️⃣ ШЕСТИ ДЕН – петък
След цяла седмица в света на римляните, днес децата ще научат как се открива информация за живота на древните! Предстои ни играта „Тайни от термите“. Нашите ПОТОМЦИ ще се запознаят с професията на археолога и ще участват в импровизирани археологически разкопки на терен – ще търсят, откриват, почистват и подреждат копия на артефакти от фонда на Археологически музей – Хисаря. Накрая ще получат и учебно помагало. Благодарим на колегите от музея за прекрасната инициатива!
Последния следобед от нашата приключенска седмица в Хисаря ще посветим на още един древен занаят – тъкането, което възниква преди около 10 хиляди години. Наши обучители ще бъдат уредниците от Националния музей на текстилната индустрия – гр. Сливен, на които дължим огромни благодарности. Благодарение на тях децата ще имат възможност да видят как изглежда античния стан и да работят на него. Станът е възстановка, специално изработена от музея за обучението на нашите ПОТОМЦИ! В рамките на занятието децата ще се запознаят с естествените текстилни суровини и техните свойства. Ще им бъдат представени – историческото развитие на тъкането, технологичните му особености, необходимите уреди и пособия, както и начините за орнаментиране. Ще видят и различните суровини – вълна, козина, памук, лен, коприна. Накрая всяко дете ще работи самостоятелно и ще направи собствено тъкано пано.
Вечерта ще проведем традиционната за нашите практикуми игра „Вече знам“. Децата ще получат Удостоверения за участие в практикума. Ще има малка изненада за всеки и почерпка! Ще завършим с музикални игри и много танци.
7️⃣ СЕДМИ ДЕН – събота
След закуска децата ще имат време да нарисуват своя любим момент от седмицата и да напишат впечатленията си в Летописната книга на етнопрактикума. Ще си направим и последна обща снимка за спомен! Малко преди обяд ще ги изпратим с обич и пожелания за нови срещи!
Програмата подлежи на промяна при лошо време или други обстоятелства, които е възможно да наложат това.