ЕТНОПРАКТИКУМ В ЕЛЕНСКИЯ БАЛКАН
🗓 20.07.2025 г. (неделя) – 26.07.2025 г. (събота)
🗓 27.07.2025 г. (неделя) – 02.08.2025 г. (събота)
📌 Комплекс за селски туризъм „Трухчевата къща“ –
с. Вълчовци, на 8 км. от Възрожденска Елена
Скъпи родители,
И през това приключенско лято Детски етнографски център „Потомци“ ще организира и проведе Етнопрактикум в Еленския Балкан. За пета година наш домакин ще бъде Комплекс „Трухчевата къща“. Всяка от двете смени е с продължителност от една седмица. Практикумът е подходящ за деца от 7 до 14-годишна възраст.
На наше разположение в комплекса са Къщата на дядо в автентичен възрожденски стил, отделен двор и зала за работа. Комплексът разполага с детски кът, зоо кът, басейн, малка зип линия, игрище и др. Тук в прегръдките на китния Еленски Балкан можем да се радваме на щедрото гостоприемство на домакините и вкусна домашна храна! Сутрин се събуждаме от песента на гласовития петел. През деня дебелата орехова сянка на двора е нашето място за срещи и творчество! Вечер ни очаква любимата поляна, където децата играят до залез слънце. Тук детството е истинско!
Практикумът се провежда за 5-та година и е подходящ за деца, които имат интереси към приключенията сред природата и изучаването на традициите. Децата пристигат индивидуално или в малки групи. Идеята е в рамките на една седмица нашите малки ПОТОМЦИ да живеят на село, да се сприятеляват и в ролята на млади изследователи да изучават характерните за района природни дадености и етнографско наследство. Програмата включва голям брой дейности, чрез които в автентична обстановка и приятелска атмосфера децата ще учат и ще се забавляват едновременно. Нашите майстори-занаятчии и обучители са със сериозна професионална биография! ПОСТАРАХМЕ СЕ И ТАЗИ ГОДИНА ДА ВКЛЮЧИМ В ПРОГРАМАТА ЗАНАЯТИ КАТО ГРЪНЧАРСТВО, ВЕЗБА, ДЪРВОРЕЗБА, ТЪКАЧЕСТВО, ШЕКЕРДЖИЙСТВО, КАКТО И ФОТОСЕСИЯ С НАРОДНИ НОСИИ, ПРАВЕНЕ НА САПУНИ С БИЛКИ, ПРАВЕНЕ НА БОСТАНСКО ПЛАШИЛО, Ателие „КАК СЕ ПРАВИ ЕЛЕНСКИ БУТ“, МНОГО ИГРИ, ПОХОД, ЕКСКУРЗИЯ ДО ГРАД ЕЛЕНА и др. Всеки ден ще е различен и изпълнен с нови предизвикателства и преживявания!
ПРЕДВИДЕНИ ДЕЙНОСТИ:
1️⃣ ПЪРВИ ДЕН – неделя
Между 14.00 и 15.00 часа ще посрещнем и настаним децата в комплекса. След това ще отделим време за запознанства и ще уточним правилата и програмата на практикума. Следва среща с Елена Иванова от гр. Елена, историк по професия, която ще пристигне при нас с „вълшебния“ си куфар и ще ни покаже различни предмети от бита на старите еленчани. Ще ни запознае и с легендите, и с фолклора, и с носиите на Еленския Балкан. В ролята на млади етнографи, децата ще имат възможност да задават въпроси и да учат чрез живия контакт. По-късно всяко дете ще може да оцвети модели на еленски носии и да ги апликира. Вечеряме и всички се събираме на близката поляна, където заедно ще играем опознавателни детски игри.
2️⃣ ВТОРИ ДЕН – понеделник
Закусваме и даваме старт на Ателието по грънчарство с майстор ВАЛЕНТИН ДИМИТРОВ. След кратко запознаване със занаята, следва практическа дейност. Всяко дете ще изработи на грънчарско колело и ще оцвети свой глинен съд, който след изпичане от майстора, ще се превърне в напълно функционален предмет. Изработените съдове ще бъдат подарени на децата.
Следобед ще проведем Ателието „Българската шевица“ с ръководител ДЕСИСЛАВА ВОЙКОВА, член на Задругата на майсторите. Тя ще запознае децата с миналото и настоящето, орнаментиката, символиката и приложимостта на шевицата. Ще имаме достатъчно време и за практическа дейност – рисуване на схема и бродиране. Вечерта ще си направим бостанско плашило и ще играем до тъмно на близката поляна.
3️⃣ ТРЕТИ ДЕН – вторник
След закуска тръгваме на поход. Ще се запознаем с богатството от билки и други растителни видове в Еленския Балкан. След завръщането в комплекса от набраните билки ще оформим китки и ще ги закачим под стряхата да съхнат. Темата за лечебните растения ще продължим с работилничка за изработване на сапуни с билки.
Следобед ще проведем Ателието по шекерджийство. В комплекса ще ни гостува майстор Добрин Трифонов, който ще ни разкрие автентичната рецепта на т. нар. захаросани ябълки. Такива ябълки са се продавали в миналото по селските и градски сборове и панаири! Вечерта ще играем до насита на поляната до комплекса.
4️⃣ ЧЕТВЪРТИ ДЕН – сряда
След закуска отпътуваме за гр. Елена. Първо ще разгледаме обектите от АИК „Даскалоливницата“ и ще се снимаме пред Часовниковата кула. Ще обядваме в Механа „Трухчев“ и следобед ще разгледаме Къща-музей „Ил. Макариополски“. В работилницата по дърворезба ще ни очаква майстор Милчо Бонев, който ще ни запознае със занаята си – история, школи, инструменти и др. Всяко дете ще може да се включи в работата по дърворезба и пирография.
След прибиране в комплекса ще си организираме Фотовечер с народни носии. Докато обличаме носиите, ще обясним на децата кое е най-характерното за облеклата от различните етнографски области, кои са специфичните цветове и как се наричат отделните части.
5️⃣ ПЕТИ ДЕН – четвъртък
Днес преди обед децата ще имат възможност да научат много от тайните за приготвяне на прочутия еленски бут. Вековното мезе се прави само в Еленския Балкан. Занятието ще води шеф Мартин Трухчев, който е трето поколение майстор на деликатеси от месо. Той ще разкаже на нашите малки ПОТОМЦИ легендата, но и историята на еленския бут. Ще проведе съревнование за приготвяне на еленско филе и играта „Познай коя е подправката“. Ще бъде и интересно, и вкусно!
Следобед кулинарните ни приключения ще продължат с ателието „Никой не е по-голям от хляба“. Децата ще приключенстват по „пътя на хляба“ и ще могат да участват в замесването, оформянето и изпичането на питки.
Вечерта ще се забавляваме с игрите на баба и дядо, стрелба с лък и каквото още ни хрумне.
6️⃣ ШЕСТИ ДЕН – петък
След закуска ще посрещнем в комплекса Румена Димитрова. Тя ще обясни на децата свойствата на овчата вълна и ще ги запознае със старинните уреди за обработката й. Ще ги научи да чепкат на ръка, да влачат на дарак, да предат с хурка и вретено, да намотават готовата прежда с мотовилка и на ръка. А накрая най-любопитните от децата могат да усвоят и плетене на две куки или плъстене.
И в следобедните часове децата ще усвоят нови знания и умения! Под ръководството на Румена Димитрова, която ще проведе Ателието по тъкачество, децата ще имат възможност да работят на автентичен тъкачен стан, както и сами да си изработят на по-малки детски станчета гривнички за спомен.
Вечерта ще връчим на децата УДОСТОВЕРЕНИЯ за участие в практикума и ще им поднесем малка изненада. След това ще се забавляваме с много музика и танци.
7️⃣ СЕДМИ ДЕН – събота
След закуска децата ще имат време да нарисуват своя любим момент от седмицата и да напишат впечатленията си в Летописната книга на етнопрактикума. Ще си направим и последна обща снимка за спомен! Малко преди обяд ще ги изпратим с обич и пожелания за нови срещи!
Програмата подлежи на промяна при лошо време или други обстоятелства, които е възможно да наложат това.