ДЕТСКИ ЕТНОПРАКТИКУМ В БОЖЕНЦИ, Габровския Балкан

🗓 03.08.2025 г. (неделя) – 09.08.2025 г. (събота)

📌 Комплекс „БОЖЕНЦИТЕ РЕЛАКС“

Скъпи родители,
радваме се да споделим с вас, че и през 2025 г. Детски етнографски център „Потомци“ ще проведе детски практикум в архитектурно-историческият резерват Боженци. Това е живописно българско село, съхранило изцяло облика си от Възраждането. Програмата е на етнографска тема. Практикумът е подходящ за деца от 7 до 14-годишна възраст с интерес към българските традиции, природни и исторически забележителности.

Боженци се намира в Габровския Балкан. Селото е с над 600-годишна история. След падането на Търново под турско робство много знатни болярски родове бягат в Балкана, за да търсят убежище и поставят началото на редица селища. Според легендата, първа на това място идва овдовялата болярка Божана. Заедно с децата си, тя се заселва тук. Постепенно селището се разраства и хората започват да го наричат по името на Божана.
И днес Боженци пази автентичния си старинен вид от епохата на Възраждането. Боженските къщи с големи веранди и каменни покриви, високите каменни огради, кованите дъбови врати, малките калдаръмени улички, каменните чешми и мостове носят неповторима атмосфера.
Мястото, което избрахме за провеждането на Практикума, е Комплекс „Боженците релакс“ https://bozhentsite-relax.com/. Той се намира на около 600-700 метра от Боженци.

Програмата включва следните занятия:
• бакърджийство;
• кожарство;
• тъкане „на кори“ ;
• пчеларство;
• текстилно печатане;
• рисуване върху стъкло;
• шекерджийство;
• фъкане – вид бродерия;
• правене на меденки;
• образователни игри – „Строители“, „Бесеница“, „Намери музейния обект“;
• посещение на музейните обекти в Боженци;
• и още – фотосесия, много игри, различни работилнички, басейн и др.
Работилничките ще се водят от истински майстори – занаятчии и обучители със сериозен професионален опит!
Огромни благодарности към екипите от Музей към АИР „Боженци“; Сдружение „Самоводска чаршия“, Националния музей на текстилната индустрия – гр. Сливен, Био пчелна ферма „Братанови“, както и на нашите домакини от Комплекс „Боженците релакс“!

ПРЕДВИДЕНИ ДЕЙНОСТИ:

1️⃣ ПЪРВИ ДЕН – неделя

ПЪРВИ ДЕН – неделя: Между 14.00 и 15.00 ч. ще посрещнем и настаним децата в хотела. След кратко запознаване с правилата и програмата на Практикума, ще разкажем на децата легендите, свързани с Боженци и Габровския Балкан. Ще ги почерпим с пестил – прочутият габровски „шоколад“ от сини сливи! След това ще проведем различни работилнички с естествени материали, характерни за Балкана. След вечеря ще отделим време за опознавателни игри и тематични занимания по групи.

2️⃣ ВТОРИ ДЕН – понеделник

ВТОРИ ДЕН – понеделник: След закуска ни предстои първата разходка в района. Целта, разбира се, ще бъде село Боженци. Там ще ни посрещнат уредниците от Музей АИР „Боженци“. Увлекателно и забавно, те ще представят на децата етнографското наследство на Боженци. Първо ще разгледаме къща-музей „Дончо Попов“. Тя е била собственост на богат търговец на вълна и кожи от началото на XIX век. Следва къща-музей „Баба Райна“ – една от най-старите сгради запазени в селото, в която се помещава етнографска експозиция от XVIII – XIX век. И накрая – т. нар. менгема – работилница за пречистване на восък от началото на XIX век. Ще отделим време и за снимки, и за сувенири, и за разходки по калдаръмените улички.

В следобедните часове ще проведем Ателието по ШЕКЕРДЖИЙСТВО! Ръководител на „най-сладкото“ ни занятие в програмата е майстор-шекерджията Добрин Трифонов. Неговите шекерджийници, препълнени с всякакви натурални сладки изкушения – пестил, балсуджук, бяло сладко, небетшекер, локум, ореховки и мн. др., са част от неповторимата атмосфера на площад „Капитан Дядо Никола“ в Трявна и на Самоводската чаршия във В. Търново. Този винаги усмихнат майстор – с добра и широка душа, ще разкаже на децата за занаята си и заедно ще направят и оцветят петлета от фондан! Разбира се, накрая нашите ПОТОЦИ ще могат да си хапнат сладко – сладко най-популярното сладкарско изделие за деца!

По-късно следобед ще покажем на децата как се фъка. Фъкането е вид бродерия, за която са необходими по-специфични игли и уреди. В миналото жените са използвали тази техника за изработването на украсата върху престилките си, но с нея може да се направи и цял килим! Днес ще поставим началото на занятието, а през седмицата най-работливите деца ще могат да довършат изделията си. Вечерта ще си организираме различни забавления – игри, състезания, работилнички по желание.

3️⃣ ТРЕТИ ДЕН – вторник

Днес нашите ПОТОМЦИ ще се запознаят и ще работят през целия ден с обучителите от Националния музей на текстилната индустрия – гр. Сливен. След закуска те ще проведат Ателието по текстилно печатане.
Децата ще се запознаят с историята на текстилното печатане, неговата употреба в българската приложна практика, използваните техники и приложението им в традиционния текстил. Ще научат много и за основните и производните цветове, естествените багрила и работата с тях. Ще разберат и какво е триъгълник на цветовете. Накрая всяко дете ще работи самостоятелно и ще създаваде собствена цветна композиция чрез щампиране върху памучна торбичка.

След обедната почивка ни очаква още едно творческо ателие. Този път ще се докоснем до нещо много-много старинно в българската тъкачна традиция – т. нар. тъкане „на кори“. Тази техника се използва за тъкане на тесни текстилни изделия – пояси и колани. Майсторките в България, които владеят тъкане „на кори“, са изключително малко на брой. По време на ателието децата ще се запознаят с историческото развитие на техниката за тъкане с дървени пластинки и нейното приложение. Ще видят автентичен текстил и колани, както и демонстрация на сноване и тъкане – движението на основните нишки се осъществява посредством специални пластинки с правилна геометрична форма. Накрая всяко дете ще премине обучение и ще може да упражни тази уникална техника.
Вечерта ще играем до тъмно на площадката, а ако има желаещи – може да си спретнем и караоке-вечер.

4️⃣ ЧЕТВЪРТИ ДЕН – сряда

И четвъртият ден от Практикума ще бъде много забавен! След закуска ще се разходим до Боженци, за да се срещнем отново с нашите приятели от Музея към АИР „Боженци“. Този път те ще забавляват децата с няколко образователни игри на етнографска тема – приключенската „Намери музейния обект“, състезателната „Строители“ и любимата „Бесеница“.

Следобед ще проведем Ателието по КОЖАРСТВО. Този занаят е сред най-характерните за района и село Боженци. През Възраждането именно кожарството е било сред най-добре развитите занаяти, а местните търговци са търгували с кожи и кожени изделия далеч извън пределите на страната. Ателието ще ръководи майстор Красимир Сивов – председател на Сдружение „Самоводска чаршия“ и член на „Задругата на майсторите на народни художествени занаяти“. Истински сме щастливи, че този талантлив майстор прие поканата да работи с нашите деца! В началото на занятието майсторът ще разкаже на децата за занаята си – материали, инструментариум, техники за обработка и т.н. След това всяко дете ще може да си направи гривничка, като под ръководството на майстора „резбова“ различни елементи върху кожата.
Денят ще завърши с Вечер на българските хора!

5️⃣ ПЕТИ ДЕН – четвъртък

МЕДНИКАРСТВОТО, познато още и под наименованието бакърджийство, е занаят, разпространен по нашите земи още от времето на траките. Но неговият разцвет се свързва с периода на Възраждането, когато в България се оформят множество бакърджийски центрове. За пръв път в програмите на нашите практикуми децата ни ще имат възможност да участват в Ателие по медникарство, за което благодарим на Хасан Хасанов от Сдружение „Самоводска чаршия“, пето поколение занаятчия. Той ще представи на децата занаята си и ще им обясни какви са свойствата и предимствата на медните съдове. По време на практическата част, майсторът ще помогне на нашите ПОТОМЦИ да изработят различни медальони от мед.

Следобед в комплекса ще ни гостуват Ива Дянкова и Елена Николова – уреднички в Музея към АИР „Боженци“. Те ще проведат Ателието по рисуване върху стъкло. В началото на занятието обучителите ще обяснат на децата как се рисува върху стъкло и какво е специфичното при този вид рисуване. След това върху стъклени плочки и със специални боички нашите малки ПОТОМЦИ ще могат да изобразят различни цветни композиции на етнографска тема.
Вечерта ще си организираме фотосесия с народни носии!

6️⃣ ШЕСТИ ДЕН – петък

Пчеларството и производството на пчелен восък, с който местните хора са търгували, са били сред най-развитите занятия в Боженци. Ето защо в нашата програма включихме и Ателие по ПЧЕЛАРСТВО. Нашият избор за ръководители на Ателието са Иванка и Нана – майка и дъщеря, собственици на Био пчелна ферма „Братанови“ и на над 120 пчелни кошера. Те са земни, ведри и вдъхновени от призванието си! Щастливи сме, че точно те ще обучават нашите малки ПОТОМЦИ!

И така – в този предиобед те ще пристигнат при нас с уникалния си стъклен кошер, през който по безопасен начин децата ще могат да наблюдават организацията и начина на живот на едно пчелно семейство. Ще им разкажат любопитни факти от живота на пчелите, ще им покажат старинен реквизит за отглеждане на пчели, но и нов инвентар и предпазни облекла. Ще запознаят децата и със здравословните ползи на различните пчелни продукти. Занятието ще продължи с „разпечатване“ на пчелна пита и дегустация. Накрая всяко дете ще може да си измайстори свещ от пчелен восък. Ще има и малка изненада за всяко дете, нооо няма да я издаваме тук и сега…

По-късно през деня ще продължим темата за пчеларството с Кулинарен следобед за правене на МЕДЕНКИ! Ще месим сладко тесто, ще точим и изрязваме меденки! Опитът ни показва, че занятията, в които децата месят и моделират тесто, са сред най-интересните за тях, така че сме сигурни, че и този път всички много-много ще се забавляваме! Пък и накрая ще си хапнем вкусни меденки, направени от нас!

Вечерта ще проведем играта „Вече знам“ и ще връчим на децата УДОСТОВЕРЕНИЯ за участие в практикума. Ще им дадем и подарък за спомен от тази необикновена седмица. След това ще си организираме почерпка и дискотека.

7️⃣ СЕДМИ ДЕН – събота

След закуска децата ще имат време да нарисуват своя любим момент от седмицата и да напишат впечатленията си в Летописната книга на етнопрактикума. Малко преди обяд ще ги изпратим с обич и пожелания за нови срещи!
Програмата подлежи на промяна при възникването на обстоятелства, които може да наложат това.

УКАЗАНИЯ ЗА УЧАСТИЕ В ПРАКТИКУМА

Цената за участие в Практикума е 775 лв. на дете и включва: 7 дни/6 нощувки, 6 пълни хранодни – 4 хранения, целодневна занимателна програма с обучители и занаятчии, материали за работилничките, посещения на туристически обекти в Боженци, застраховка, 24 часа медицинско лице и др. Цената не включва транспорт. Родителите на участниците в практикума сами организират транспорта.
ОТСТЪПКИ: 5% за второ/трето дете от семейство и 5% за деца, участвали в практикумите ни предходни години. Отстъпките не се комбинират.

Настаняването е в Комплекс „Боженците релакс“, който се намира вляво от самата табела на Боженци и на 600-700 м. от центъра на селото. Настаняването е в стаи с 2 легла (ограничен брой) и мезонети с 4 легла. Стаите разполагат със собствен санитарен възел, климатици, телевизори, сешоари. Момчета и момичета се настаняват отделно. В комплекса ще ползваме ресторант, зала за провеждане на занятията, спортна площадка и басейн.

За участие в практикума се попълва електронна заявка.  След получаването й, ще Ви изпратим указания за превод на 100лв. от сумата, банкова сметка и срок. Заявката става валидна след получаването на авансовата вноска. Краен срок за подаване на заявка и аванс – 30.05.2025г. или до запълване на местата.
Заявката и попълнената анкета изпращайте на имейл: potomtsi@gmail.com
След потвърждаване на заявката, ние ще Ви изпратим Декларация за информирано съгласие на родител, Правилник и Списък с необходимите принадлежности.

Телефони за връзка:
Мариана Нуцова – 0887797517;
Георги Нуцов – 0887274765