Отдавна харесваме ЕТЪРА! Тук в подножието на Централна Стара планина е разположен единственият в България етнографски музей на открито! Определят го като ЖИВА картина на една отминала епоха! И с право! Защото пристъпвайки тук, човек попада в колоритния свят на възрожденските българи. Само в ЕТЪРА всички сетива „тържествуват“! Още с влизането, балканският въздух те обгръща и ромоленето на реката неудържимо те повежда напред! В началото погледът се спира върху величествената кула над каменния мост, а след това пред очите ти се разкрива живописна възрожденска улица с къщи, приютили десетки занаятчийски дюкянчета. Кокетните чардаци и каменните покриви приковават погледа и точно тук те „застига“ и ароматът на прясно изпечен симид! Вървиш! Усещаш калдъръма под краката си! Дочуваш ударите на ковашкия чук, звъна на хлопките и мелодията на току-що измайсторена дървена свирка! Песента на вековната воденица и плясъка на водата! И осъзнаваш – истинското щастие в живота е скрито в чувството за родова принадлежност!
ЕТЪРЪТ е необикновен! Сигурно затова отдавна го усещаме като нашето място, много подходящо за провеждането на детски етнографски практикум! Но едва сега, след реновирането на хотел „Етър“ през 2024 г. и изграждането на нов Детски център в музея, вече можем да осъществим мечтата си! Позволете на децата си да ни придружат в това пътешествие във времето! И да се почувстват истински ПОТОМЦИ!
Етър е древното име на река Янтра, която минава през Габрово. Началото на архитектурния комплекс се поставя през 1963 г., когато се реставрират съществуващите по поречието на река Сивек (приток на Янтра) воденица-караджейка, валявица и тепавица. Към тях от села в околностите са пренесени ножарска работилница и воденица-долапкиня. През следващите години се създават нови обекти, които представляват архитектурни образци на къщи, занаятчийски работилници, сгради и съоръжения на балканджийте от края на XVIII до началото на XX век.
Както за всеки практикум, така и за този, се погрижихме да направим интересна и съдържателна програма! Държим да подчертаем, че този път тя е разработена съвместно с РЕМО „Етър“, за което искаме да изкажем огромните си благодарности на Светлозар Тодоров (Културен мениджмънт) – координатор на програмата, както и на екипа от занаятчии, уредници и музейни специалисти, с които децата ще работят! Благодарим лично и на проф. д-р Светла Димитрова – директор на музея и Милена Стефанова – управител на хотел „Етър“!
И така, в рамките на една седмица нашите малки ПОТОМЦИ ще имат възможност:
• да разберат много за богатството на възрожденската архитектура;
• да измайсторят глинени фигури или съдове, като изберат една от трите техники – работа на крачно грънчарско колело, метода „на калъп“ или техниката „фуршове“;
• да видят единствената в България колекция на технически съоръжения, задвижвани с вода – воденица, тепавица, точило и др.
• да влязат в редица занаятчийски работилници и да се запознаят със занаятите, типични за района;
• да се запознаят с производството на гайтан и да работят с него;
• да си изработят дървена свирка в работилницата за музикални инструменти;
• да научат много за занаята хлопкарство и да работят с истински майстори-хлопкари;
• да замесят обреден хляб и да го украсят с орнаменти, характерни за празниците Великден и Гергьовден;
• да боядисват великденски яйца с природни бои;
• и още мнооого неща.
Програмата включва още и посещения на Планетариума и Дома на хумора в Габрово! При хубаво време – предвиждаме и много занимания навън – разходки, стрелба с лък, щафетни игри, стари детски игри, фотосесия с народни носии и др. Ще има и работилнички – изненада за най-работливите!