ДЕТСКИ ЕТНОПРАКТИКУМ В ЕТЪРА, Габровския Балкан

🗓 30.03.2025г. (неделя) – 05.04.2025г. (събота)

📌 Хотел „Етър“ – РЕМО „Етър“ – Габрово

Отдавна харесваме ЕТЪРА! Тук в подножието на Централна Стара планина е разположен единственият в България етнографски музей на открито! Определят го като ЖИВА картина на една отминала епоха! И с право! Защото пристъпвайки тук, човек попада в колоритния свят на възрожденските българи. Само в ЕТЪРА всички сетива „тържествуват“! Още с влизането, балканският въздух те обгръща и ромоленето на реката неудържимо те повежда напред! В началото погледът се спира върху величествената кула над каменния мост, а след това пред очите ти се разкрива живописна възрожденска улица с къщи, приютили десетки занаятчийски дюкянчета. Кокетните чардаци и каменните покриви приковават погледа и точно тук те „застига“ и ароматът на прясно изпечен симид! Вървиш! Усещаш калдъръма под краката си! Дочуваш ударите на ковашкия чук, звъна на хлопките и мелодията на току-що измайсторена дървена свирка! Песента на вековната воденица и плясъка на водата! И осъзнаваш – истинското щастие в живота е скрито в чувството за родова принадлежност!
ЕТЪРЪТ е необикновен! Сигурно затова отдавна го усещаме като нашето място, много подходящо за провеждането на детски етнографски практикум! Но едва сега, след реновирането на хотел „Етър“ през 2024 г. и изграждането на нов Детски център в музея, вече можем да осъществим мечтата си! Позволете на децата си да ни придружат в това пътешествие във времето! И да се почувстват истински ПОТОМЦИ!
Етър е древното име на река Янтра, която минава през Габрово. Началото на архитектурния комплекс се поставя през 1963 г., когато се реставрират съществуващите по поречието на река Сивек (приток на Янтра) воденица-караджейка, валявица и тепавица. Към тях от села в околностите са пренесени ножарска работилница и воденица-долапкиня. През следващите години се създават нови обекти, които представляват архитектурни образци на къщи, занаятчийски работилници, сгради и съоръжения на балканджийте от края на XVIII до началото на XX век.

Както за всеки практикум, така и за този, се погрижихме да направим интересна и съдържателна програма! Държим да подчертаем, че този път тя е разработена съвместно с РЕМО „Етър“, за което искаме да изкажем огромните си благодарности на Светлозар Тодоров (Културен мениджмънт) – координатор на програмата, както и на екипа от занаятчии, уредници и музейни специалисти, с които децата ще работят! Благодарим лично и на проф. д-р Светла Димитрова – директор на музея и Милена Стефанова – управител на хотел „Етър“!
И така, в рамките на една седмица нашите малки ПОТОМЦИ ще имат възможност:
• да разберат много за богатството на възрожденската архитектура;
• да измайсторят глинени фигури или съдове, като изберат една от трите техники – работа на крачно грънчарско колело, метода „на калъп“ или техниката „фуршове“;
• да видят единствената в България колекция на технически съоръжения, задвижвани с вода – воденица, тепавица, точило и др.
• да влязат в редица занаятчийски работилници и да се запознаят със занаятите, типични за района;
• да се запознаят с производството на гайтан и да работят с него;
• да си изработят дървена свирка в работилницата за музикални инструменти;
• да научат много за занаята хлопкарство и да работят с истински майстори-хлопкари;
• да замесят обреден хляб и да го украсят с орнаменти, характерни за празниците Великден и Гергьовден;
• да боядисват великденски яйца с природни бои;
• и още мнооого неща.
Програмата включва още и посещения на Планетариума и Дома на хумора в Габрово! При хубаво време – предвиждаме и много занимания навън – разходки, стрелба с лък, щафетни игри, стари детски игри, фотосесия с народни носии и др. Ще има и работилнички – изненада за най-работливите!

ПРЕДВИДЕНИ ДЕЙНОСТИ:

1️⃣ ПЪРВИ ДЕН – неделя

Между 14.00 и 15.00 ч. ще посрещнем и настаним децата в хотела. След кратко запознаване с правилата на Практикума, ще посетим Детския център към музей „Етър“. Там децата ще могат да поиграят с кукления театър или на импровизирания пазар, както и да отгатват гатанки или пък да се забавляват с така наречените карти ПАМЕТ.
След вечеря ще отделим време за опознавателни игри и тематични занимания по групи.

2️⃣ ВТОРИ ДЕН – понеделник

След закуска ще излезем на първата си тематична разходка в музей „Етър – Богатството на възрожденската архитектура. Акцент ще бъдат къщите на Чаршията и архитектурните обекти с обществено значение, представени на територията на музей „Етър“ като чешми, мостове, часовникова кула и др. След това децата ще имат възможност да нарисуват обекта, който най-силно ги е впечатлил.
Разцветът на ГРЪНЧАРСТВОТО в Габрово е между 70 и 90-те години на XIX век. Тогава грънчарските работилници и пещи наброяват цели 45!!! Ето защо, това е първия занаят, който в следобедните часове нашите ПОТОМЦИ ще практикуват в музей „Етър“. Децата ще имат възможност да избират между три техники:
– източване на съд на крачно грънчарско колело,
– изработване на глинени фигурки „на калъп“
или
– изработване на глинен съд чрез техниката „фуршове“.
Вечерта ще си организираме игри и работилнички по желание.

3️⃣ ТРЕТИ ДЕН – вторник

Днес предстои една от най-атрактивните ни обиколки в РЕМО „Етър“! Единствено в този ЖИВ музей децата ще могат да видят и да научат много за традиционните технически съоръжения на вода. Те са представени в естествената си среда. Водата задвижва механизми, които перат, заточват ножове, мелят жито, тепат вълнени платове, струговат съдове от дърво, изплитат вълнени нишки…
Следобед децата ще работят с гайтан в Детския център на музея. Гайтанът е шнур, който се получава от сложно преплетени нишки и в миналото е служил за украса и заздравяване на дрехите по ръбовете. През Възраждането гайтанджийството е било сред най-силно развитите занаяти в района. В днешно време гайтанът се произвежда в Гайтанджийската одая в музей „Етър“. И сега внимание – механичното плетене е свързано с появата на чаркът – първата българска машина, направена от габровски ковачи!
Вечерта ще посветим на Деня на хумора – 1 април и ще си спретнем весела вечер с много габровски шеги!

4️⃣ ЧЕТВЪРТИ ДЕН – сряда

И четвъртият ден от Практикума ще бъде изпълнен с приключения и нови впечатления! Преди обяд ще „пътешестваме“ в Света на занаятите. Тематичната обиколка включва десетки типични за габровския край занаяти, представени в музей „Етър“ – мутафчийство, бакърджийство, фурнаджийство, куюмджийство, кожухарство и мн. др. Повечето работилници са действащи, а майсторите в тях упражняват занаята си пред самите посетители. Беседата включва много любопитна информация за някои от занаятите.
Следобедът ще премине в работилницата за народни музикални инструменти, където се изработват различни образци на детска свирка, кавал, гайда и др. Тук всяко дете ще участва в изработката на дървена свирка, която ще може да вземе със себе си. По време на гостуването в работилницата, майсторът на духови музикални инструменти Цвятко Пенев ще демонстрира на децата и как се свири на различните инструменти!
Вечерта ще майсторим и ще се забавляваме, а ако има желаещи – може да си спретнем и караоке-вечер.

5️⃣ ПЕТИ ДЕН – четвъртък

Тази сутрин ще практикуваме занаята хлопкарство! В някои краища на България е известен и с наименованието звънчарство! За Габрово са характерни кованите хлопки, които се разделят на три вида – т. нар. траки (сплескани), рогати и обли – с най-хубав глас! Тук децата ще работят с майсторите Христо Христов и Мирослав Версев, които ще разкажат на децата за занаята си и ще демонстрират работа на огнището и обработката на метала. Разбира се, нашите малки ПОТОМЦИ ще бъдат включени в подходящи за възрастта им дейности. Накрая всяко дете ще се сдобие с хлопка!
Още от най-древни времена хората са живели в тесен допир с природата. Небесните светила и всички природни явления са определяли начинът им на живот – стопанска година, предвижвания и прехрана. А по разположението на звездите са гадаели. Ето защо в следобедните часове на днешния ден ще пътуваме до Габрово, където ще посетим Астрономическата обсерватория и планетариум. Там ще се забавляваме истински в Звездната зала, където на куполообразен екран се демонстрира вида на звездното небе. Точно копие на истинското! При ясно време ще излезем на набюдателната площадка и ще набюдаваме звездните обекти със специален телескоп! Днес няма да пропуснем и Дома на хумора и сатирата, където ни очакват още много забавления по габровски.
Вечерта ще се забавляваме с много хора, игри и творчески работилнички по желание!

6️⃣ ШЕСТИ ДЕН – петък

Великден и Гергьовден са най-големите и обичани пролетни празници. Ето защо днешният ден ще посветим на подготовката за тях. И днес децата ни ще работят със специалисти от РЕМО „Етър“. Преди обед нашите домакини ще проведат Ателие за замесване на обреден хляб и украсата му с пластика, характерна за пролетните празници! По време на занятието, освен да месят, нашите малки ПОТОМЦИ ще научат и много за традициите, свързани с празниците Великден и Гергьовден.
Следобед отново ни очаква ателие, свързано с предстоящия Великден! За първи път на нашите практикуми децата ще могат да видят и да участват в работилница за боядисване на яйца с природни бои. Традициите са живи!
Вечерта ще проведем играта „Вече знам“ и ще връчим на децата Удостоверения за участие в практикума. Ще им дадем и подарък за спомен от тази необикновена седмица и снимка от фотосесията с носии. След това ще си организираме дискотека.

7️⃣ СЕДМИ ДЕН – събота

След закуска децата ще имат време да нарисуват своя любим момент от седмицата и да напишат впечатленията си в Летописната книга на етнопрактикума. Ще си направим и последна обща снимка за спомен! Малко преди обяд ще ги изпратим с обич и пожелания за нови срещи!

Програмата подлежи на промяна при възникването на обстоятелства, които налагат това. 

УКАЗАНИЯ ЗА УЧАСТИЕ В ПРАКТИКУМА

Цената за участие в Практикума е 765 лв. на дете и включва: 7 дни/6 нощувки, 6 пълни хранодни – 3 хранения, целодневна занимателна програма с обучители и занаятчии, материали за работилничките, посещения на туристически обекти в град Габрово, застраховка, 24 часа медицинско лице и др.
Цената не включва транспорт до и от хотела. Родителите на участниците в практикума сами организират транспорта.
ОТСТЪПКИ: 5% за второ/трето дете от семейство; 5% за деца, участвали в практикумите ни предходни години; 5% за ранно записване до 31.01.25г.; 5% за група от три и повече деца. Отстъпките не се комбинират.
Настаняването е в хотел „Етър“, който се намира до самия музей. Хотелът е реновиран и отворен юли 2024г. Настаняването е в двойки, тройки, четворки и апартаменти. Стаите разполагат със собствен санитарен възел, отопляват се с климатици. Момчета и момичета се настаняват отделно.
За участие в практикума се попълва електронна заявка. След получаването й, ще Ви изпратим указания за превод на 100лв., банкова сметка и срок. Заявката става валидна след получаването на банковата вноска. Краен срок за подаване на заявка – 30.02.2025 г. или до запълване на местата.
След потвърждаване на заявката, ние ще Ви изпратим Декларация за информирано съгласие на родител, Правилник и Списък с необходимите принадлежности.

Телефони: Мариана Нуцова – 0887797517; Георги Нуцов – 0887274765